Uninvited (DOS)
Uninvited (DOS) - náhled

Nezvaný je dobrodružná hra hrůzy uvolněné v roce 1986 a je hybrid mezi interaktivní fikcí a bodovou-a-kliknutím hrou. To užívá stejné gra

...

STARÉ HRY

Dune 2000 - náhled

Dune 2000 is one of a number of plaies based on set links books Frankem Herbertem; base story is that athat the prize substance in galaxy be known as spice, that just can be found on planet Arrakis, also known as dune. Anybody controls spice controls fate w...

Horké Léto - náhled

nippers me he said Rambo and sexpots cretin...but failing that I'm Majer, Jack Majer...so in this way somehow began with Horké summer.

Super Mario Bros. - náhled

Super Mario Bros (SMB) be about one of most widely known and at the same time first plateaux / arkádéovek and nowadays perhaps don't find much players, that would this title nothing not to say. His popularity also proclaims factthat the him after world sold...Far Cry - náhled

invite what is he doing Fars Cry on web about old peas? Well, I said to myself as though once in a while, so 1, at the most 2 games from 100 plaies they will some newer - freeware. Nebojte Far Cry already unargued.

WarCraft 1: Orcs and Humans - náhled

real - time strategy on motives games Dune 2 with wee bit worse graphic art and music, but here and there better ideas. Supports mule- player after modem and in seriatim fashion cable.Age of Empires - náhled

Age of Empires is one of the first plaies based historical factthat the developed society Ensemble Studios and issued firm Microsoft in the year 1997. Run on enginu Genie, based on 2D spritech. Happen leader some of the nationsthat the carry out historical ...

Gooka - náhled

Czech 2D dubbed adverbial from year 1997 leisure to motives books Gooka and dragonish people Dick D. Evanse.

Quake III Arena - náhled

king duelového multiplayeruthat the in the year 1999 launched into world developers id software, excels on his time peak graphic art (engine those games was used at development dozens more plaies) and highly addictive playability, above all?ím in multiplaye...Claw - náhled

Claw is - styl arcade platform plaies for Windows, mature and publicize in the year 1997 monolith, creators such plaies how F.E.A.R. and anybody lives for ever. Version accessible on Abandonia, and one I evaluative, is version 1.3, that was to make easier t...

Mortal Kombat 4 - náhled

You can get full disc imagery vital Kombat 4 from our ISO cellar. ...Brány Skeldalu - náhled

harrow Skeldalu is Czech computer game genre RPGthat the in the year 1998 fecit Henry roll. Play combines 2D and 3D graphic art. Play hasn't though graphic art like Crysis, but behind it has story which has today one play from sta.

Vlak - náhled

who'd ignore play trainthat the be in?ichni scald at school on obstaróžních machinery 386 and at home we're because of her had to not once get over the loss of dinner, because mummy simply had to give if one lion.

Team Fortress 2 - náhled

Team Fortress 2 is team action games for more players from look first person form company Valve Corporation. Acts about continuation games Team Fortress Classic.

Re-Volt - náhled

almost 11 years old play (16.1. 2011), but always all - fired entertainer with small toy - cars on operating. Graphic art even if it is not any heat graphic art today's years, hasn't at all behind it be bashful.

Outlaws - náhled

Outlaws is one of the few shooting, who be enacted on wild west. A I have to tellthat the authors precioused subject work up really totally. Authentic atmosphere from hereon title, it is possible tell directly revels.

Doom 2 - náhled

second volume legendary doomu is again 3D firm personnel střílečka (seen eyes player) and with first volume is look - alike.

Heretic - náhled

Heretic is from time, when yet to these plaies not to say FPS shooting, but doomovky. Play run on modified Doom enginu.

Battle City - náhled

this very much known action oldschoolovkathat the has on conscience society Nintendo Family Computer, become after 25 years his existence leagendou his genre and inspiration for play advance designer, who look after about many remake.

Simcity 2000 - náhled

draft those creative strategy arose originally year 1987, but over failure authorthat the didn't get editor be finished and extradited below society Maxis as far as in the year 1993.

NOVINKY NA WEBU

Flek! - první český mariáš pro PC

V roce 1993 byla situace na trhu her v nově vzniklé České republice zajímavá. Mezi hráče se hrnuly jak starší tituly, tak nově vzniklé hry, mezi kterými bezpochyby vévodila 3D střílečka z pohledu první osoby, která dodnes definuje svůj žánr, přestože zdaleka nebyla první. Ano, jedná se o legendární DOOM, který se posléze dočkal několika pokračování,mnoha napodobenin, předělávek, hromady přidaných modů a také nepříliš povedeného zfilmování, kde se objevil Dwayne Johnson, ovšem poněkud netypicky v roli hlavního záporáka.

Internet byl tehdy něco, o čem se hovořilo pouze ve vědeckých kruzích a mezi počítačovými nadšenci.  V této éře se teprve začínalo experimentovat s hraním po lokální síti a něco z dnešního pohledu tak triviálního, jako dát si online poker o skutečné peníze, bylo spíše sci-fi. Nejrozšířenějším operačním systémem byl MS DOS a ve hrách teprve probíhaly první nesmělé pokusy s umělou inteligencí.

Rok 1993 byl ještě pod nadvládou 8bitů

SOURCE

Do tohoto prostředí se začínají prosazovat také čeští vývojáři, někteří z nich jsou vyložení nadšenci bez větších ambicí své výtvory nějak monetizovat, jiná nově vzniklá studia se snaží prosadit komerčně, do určité míry jim nahrává fakt, že lokalizace do češtiny v té době v podstatě neexistovala. Nicméně obě dvě skupiny své hry tvořily převážně pro platformy ZX Spectrum či Amiga, českých titulů pro MS DOS vznikalo skutečně poskrovnu. Není tedy divu, že první původně česká hra, Světák Bob, adventura, ve které se ocitnete v roli trosečníka na pustém ostrově a musíte nějakým způsobem přežít, vznikla právě pro Amigu. Na hitovky jako Tajemství Oslího ostrova nebo legendárního Poldu, který se nedávno dočkal remasteringu, si hráči museli ještě počkat.

Jedna z prvních českých her pro MS DOS

Hra Flek! od pana Jaroslava Pivoňky z Prahy je tak přelomová hned z několika důvodů. Jednak jde o jednu z prvních českých her od počátku určených pro platformu MS DOS. Současně je to první česká karetní hra a do třetice je to také hra, která pracuje s algoritmem do jisté míry simulujícím umělou inteligenci, což znamená, že si tento mariáš může zahrát i jeden osamocený hráč ?proti počítači?. Hra se pochopitelně šířila prostřednictvím pirátského kopírování, ale oficiálně ji pan inženýr Pivoňka distribuoval na disketách pod značkou své firmy Pivoňka Software.

Karetní videohry dnes nejsou nic neobvyklého

Prostředí video her s karetní tematikou se od té doby pochopitelně posunulo, v dnešní době si můžeme vybírat z mnoha variant mariášů domácí produkce, stejně jako z desítek či stovek dalších karetních her. Mezi ně patří karetní hry klasické, které známe z prostředí letních táborů nebo českých hospůdek či barů, i karetní hry, které vznikly poměrně nedávno, jako je třeba hra UNO, Timeline a mnohé další. Speciání kapitolou jsou pak karetní sběratelské hry, které každý hráč hraje se svým vlastním balíčkem karet.

Průkopníkem tohoto konceptu se právě v roce 1993, tehdy samozřejmě ještě v papírové verzi, stala hra Magic: the Gathering a za téměř 30 let své existence si získala desítky milionů příznivců. Vůbec není náhoda, že právě Magic: the Gathering byl předmětem mnoha pokusů převést tuto hru do digitálního prostředí, první takový pokus proběhl již v roce 1997 v podobě Hru Magic: The Gathering, kterou vydalo studio MicroProse. Hra se odehrává ve světě nazvaném Shandalar, kde hráč musí cestovat po zemi a bojovat s náhodnými nepřáteli, aby získal karty a porazil pět čarodějů reprezentujících pět barev. Hráč musí zabránit tomu, aby některá z barev získala příliš mnoho moci, a porazit planeswalkera Arzakona, který má balíček všech pěti barev.

Karetním videohrám v dnešní době samozřejmě vévodí poker, který se dostal do popředí zejména díky překotnému rozvoji online casin na přelomu století, kdy shodou okolností poker také zažil velký boom díky snaze představovat jej nikoliv jako pouhou hru založenou na náhodě, ale regulérní sport vykazující značnou psychickou i fyzickou náročnost. Tento souběh událostí se stal podhoubím pro dnešní situaci, kde existuje celá řada platforem nabízející hraní pokeru i jiných karetních her na počítači či v mobilních aplikacích, přičemž se poskytovatelé předhánějí v nabízení bonusů a pořádání nejrůznějších turnajů, ať už těch, kde se hraje ?jen tak?, nebo těch o skutečné peníze.

Mariáš bohužel paběrkuje


Český mariáš se tak musí potýkat nejen s obří konkurencí, ale také s odlivem hráčů směrem k pokeru. Mariáš si samozřejmě můžete také zahrát online se skutečnými hráči, ale jde s píše o projekty nadšenců, kde se uživatelé počítají v řádu desítek. Možná, že se objeví nějaký nový inženýr Pivoňka a tuto situaci se mu povede změnit.Angelo | (0) | 17.11.2022

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0 Každý z nás si rád občas zahraje hru, kromě stolních, deskových či karetních her nás už desítky let provázejí videohry a on-line hry, jenž pokrývají škálu platforem ? od domácí konzole přes arkádové systémy po naše mobilní zařízení.

Začátky

Pojďme se podívat na rané dny, kdy britský profesor Douglas vytvořil v roce 1952 OXO, což byla první počítačová hra na počítači EDSAC na univerzitě v Cambridge. Alexander Shafto Douglas měl během svojí plodné kariéry řady úspěchů a vydal mnoho publikací, čímž si vysloužil i Řád britského impéria. O šest let později se na druhé straně Atlantiku v New Yorku podařilo Williamu Higinbothamovi stvořit hru Tenis for Two (Tenis pro dva) na velkém analogovém počítači. Za čtyři roky poté Steve Russel v institutu v Massachusetts vynalezl počítačovou bojovou hru Spacewar!. Jednalo se o úplně první hru, co se dala hrát na vícero počítačových instalacích.

Herní konzole

Brown box se nazývala herní konzole, která vydláždila cestu úplně nové herní technologii a způsobu hraní. Dnes se nachází například v národním muzeu americké historie. V roce 1967 R. Bear s kolegy vytvořil herní systém, který byl určený pro více hráčů a více programů, a daly se na ní hrát různé hry, včetně dámy, ping pongu a pár sportovních her. Později na začátku sedmdesátých let se objevily na trhu konzole Magnavox, ale jejich prodej netrval dost dlouho díky nezdařilému marketingu.

Arkádové hry

Japonské značky Taito a Sega patřily mezi první společnosti, jenž si uvědomily zájem veřejnosti o arkádové hry, jako o nový žánr počítačových a konzolových her. Princip tohoto druhu her je, že se obtížnost čím dál tím zvyšuje, obvykle s postupujícími úrovněmi. Ty bývají také velmi často omezené časem. Tyhle hry staví na postřehu hráče, jeho dovednosti zapamatovat si určité prvky a automatizované pohyby, dál na logickém myšlení, ale i hbitosti prstů hráče či jeho schopnosti koncentrace anebo trpělivosti. Značka Atari začala s prodejem skutečné elektronické hry Pong a hry se začaly objevovat také na veřejných místech, jako byla třeba nákupní střediska. A nejenom to, díky stále větší dostupnosti se konzole dostaly také do běžných domácností. Ke konzoli přibyl joystick a kolem domácího hraní se začala budovat a rozvíjet celá nová herní komunita. PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0 Trojrozměrné hraní Díky rychlému pokroku počítačových technologií a přístupu k internetu se začala rozvíjet i hra trojrozměrná. Na trhu se objevila konzole PlayStation od japonské společnosti Sony a firma Nintendo přišla s kazetovým systémem Nintendo 64. Sega se také pokusila prorazit s konzolí, ale jednalo se o neúspěch a Sony dál kralovala svým typem konzole.

Moderní doba her

Díky počítačům, internetu a mobilním zařízení se odstartovala úplně nová epocha her. Kromě nových akčních, závodních, sportovních her si taky historicky populární hry získaly místo v on-line světě, jako klasický solitér, poker a jeho oblíbené varianty a všemožné tradiční logické hry se objevily v podobě počítačových her či on-line aplikací. Hry se začaly dál rozšiřovat na platformy sociálních médií, za zmínku stojí veleúspěšná hra Angry Birds, která byla později zpracovaná do animovaného filmu. Sony v roce 2016 přišla s PlayStation 4 Pro, Nintendo pak zareagovalo s Nintendo Switch, systémem, co umožňuje televizní ale i kapesní hraní. Mobilní hraní aktuálně patří mezi ty nejpopulárnější a herní průmysl se ubírá směrem k virtuální realitě. Letos se do popředí zájmu dostala akční střílečka Cyberpunk 2077 (možnost hry na PlayStation, Xbox i PC), závodní hra F1 2021 (PlayStation, Xbox i PC) nebo akční Days Gone (PlayStation, PC). Celkové prvenství si však pořád drží hra Minecraft, která byla uvedená už před deseti lety.

Budoucnost herního odvětví

Již zmíněná virtuální realita bude jistě dominovat nadcházející letům, možná i dekádám. Očekává se vylepšování a vývoj tak zvané smíšené reality, kdy dochází ke kombinaci virtuální a rozšířené reality. Bude čím dál tím dostupnější, využívat další specifické smysly, jako například hmat či uvěřitelnější herní design. Nicméně se kreativní zpracování a způsob her ubírá různými směry, určitě však budou mít neustále velký sociální, komunikační, vzdělávací i kulturní dopad. Záleží nejspíš na každém, jak svoje hraní uchopí.  

angelo | (0) | 9.11.2021

-

Více než 300 starých her ke stažení zdarma.

Jedná se tedy především o DOS hry - hry zdarma, pro jejichž emulaci na novějších OS budete potřebovat program DOSBox. Najdete zde také několik shareware verzí starých her, (trial verze, dema, apod. - nikoliv plná hra), ale to opravdu jen ty staré hry, které dosáhly obzvlášť velké úspěšnosti u hráčů. Ostatní staré hry (90%) jsou k dispozici zdarma ke stažení v detailu dotyčné hry.Můžete vyzkoušet i Android hry zdarma, nebo prostě online hry. Děkujeme, že jste navštívili naše stránky a doufáme, že se sem budete rádi vracet. Hledáte jiné hry? Poraďte se na 24poradna.eu, jo a je to zdarma! :)

Už jste také hrali GoodGame Empire? A co, hráli jste i Big Farm? - Váš administrační tým.